Katarzyna Pawlik

pływaczka, rocznik 1989, Chorzów

Najważniejsze osiągnięcia: podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie we wrześniu 2008 r. zdobyła zloty medal na dystansie 400 m stylem dowolnym i jednocześnie ustanowiła nowy rekord świata, który wyniósł 6.29 sek. Na tych zawodach zajęła też II miejsce na dystansach 50 i 100 m stylem dowolnym oraz III miejsce na 200 m stylem zmiennym. Cztery lata wcześniej, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach była najmłodszą członkinią polskiej kadry narodowej. Zdobyła wtedy trzy medale: złoty na dystansie 400 m stylem dowolnym oraz dwa srebrne na dystansie 100 m stylem motylkowym i 100 m stylem dowolnym. Kasia od urodzenia cierpi na chorobę neurologiczną, powodująca zaburzenia ruchu i ośrodka mowy. W Chorzowie skończyła gimnazjum w Zespołe Szkół Sportowych i IV LO, gdzie jej ulubionymi przedmiotami była matematyka i fizyka. Obecnie jest studentką fizjoterapii Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.