Pasja, Osiągnięcia, Plany na pryszłość Polskiego Narciarstwa Alpejskiego Osób Niepełnosprawnych

13 stycznia 2009

…”Narciarstwo alpejskie niepełnosprawnych przeszło od paraolimpiady w Turynie rewolucyjną zmianę. Znacząca w porównaniu z dyscyplinami letnimi różnica polega na tym, że zawodnicy startują w trzech grupach: siedzących, niewidomych i stojących – stosowane są przeliczniki – wyłania się tylko trzech medalistów w każdej z grup. Tłumacząc prosto skończył się czas multiplikowania liści zdobywanych medali, o które wciąż mogą walczyć zawodnicy dyscyplin letnich….”

Polscy narciarze alpejczycy należą do najlepszych w świecie sportu paraolimpijskiego. Polska reprezentacja narodowa z powodzeniem startuje w Pucharach Europy i Świata. Paraolimipijczycy mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Do najlepszych w reprezentacji narodowej należą:

Jarosław Rola

Narciarz po amputacji obydwu kończyn dolnych – startuje w grupie LW 12/2 w pozycji siedzącej na specjalnym sprzęcie narciarskim zwanym mono-ski. Był 10-ty w Slalomie na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie, w ubiegłym roku zdobył srebro i brąz w Pucharze Dalekiego Wschodu w Korei a w finale Pucharu Świata we włoskim Zoncolan był w Slalomie 6-ty. Wysoka pozycja była największym sukcesem ostatnich kilkunastu lat polskiego narciarstwa niepełnosprawnych. W ostatnim Pucharze Europy w klasyfikacji ogólnej slalomu zajął 8 miejsce.

Andrzej Szczęsny

Startuje w grupie LW 2 – tj. zawodników po amputacji kończyny dolnej, jeżdżących na jednej narcie i dla stabilizacji używających tzw. kulonart. Od kilku lat znajduje się w czołówce europejskiej. Mimo tragicznego w skutkach złamania jedynej nogi podczas treningu bezpośrednio przed startem w paraolimpiadzie w Turynie już po pół roku powrócił na stok narciarski. W ostatnim Pucharze Europy był 13-ty w klasyfikacji ogólnej w slalomie i gigancie.

Szefem wyszkolenia jest Pan Romuald Schmidt

Podczas dzisiejszego spotkania mieliśmy możliwość poznania ludzi którzy w wyniku ogromnej determinacji , wytrwałości, odnoszą sukcesy dzięki którym możemy się pochwalić, iż w Polsce są góry a tym samym że mamy narciarzy alpejskich.