Nasi kolejni stypendyści.

20 stycznia 2009

Decyzją Zarządu Klubu przyznaliśmy stypendia wszystkim złotym medalistom paraolimpiady Pekin 2008.

Zostali nimi:

Katarzyna Pawlik – zdobyła w pływaniu jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal, oprócz tego dwa pozostałe finały kończyła na piątym i ósmym miejscu. Urodzona 17 lutego 1989 r. w Bytomiu zawodniczka od urodzenia cierpi na chorobę neurologiczną, powodująca zaburzenia ruchu i ośrodka mowy.

Absolwentka Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie.

W 2004 roku wystartowała jako najmłodsza reprezentantka Polski w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach (miała wówczas 15 lat). Zdobyła 3 medale: złoty na dystansie 400 m stylem dowolnym oraz dwa srebrne na dystansie 100 m stylem motylkowym i 100 m stylem dowolnym. 4 lata później na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie wywalczyła 4 medale: złoto na 400 m w stylu dowolnym ustanawiając przy tym nowy rekord świata (4:33.15 – poprawiając poprzedni o 6.29 sekundy), dwa srebrne również w stylu dowolnym na 50 i 100 m oraz brązowy na dystansie 200 m stylem zmiennym.

Joanna Mendak – 19-letnia suwalczanka była jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. Mimo młodego wieku zawodniczka może już pochwalić się ogromnymi sukcesami. Przed trzema laty wywalczyła aż pięć złotych medali na mistrzostwach świata niewidomych, rok później dołożyła kolejne złote krążki.

Na basenie w Pekinie była bezkonkurencyjna. Zdeklasowała rywalki zarówno w wyścigu eliminacyjnym, jak i w finale. Srebrną medalistkę Annę Garcie-Aricicolar z Hiszpanii wyprzedziła o ponad pięć sekund. Tym samym Joanna Mendak obroniła złoty medal na tym dystansie, który zdobyła na paraolimpiadzie w Atenach. 100 m stylem motylkowym to koronny dystans Mendak, ale poza nim zdobyła jeszcze srebro i brąz na 50 i 100 m kraulem.

Natalia Partyka (ur. 27 lipca 1989 w Gdańsku) – polska tenisistka stołowa.

Reprezentantka kadry narodowej seniorek. Zawodniczka klubu tenisa stołowego SKTS BEST-CHEM Sochaczew (klub bierze udział w rozgrywkach ekstraklasy kobiet). Jest sponsorowana przez japońską firmę tenisa stołowego Butterfly oraz koreańską firmę LG Display. Obecnie jest to jedna z najlepszych zawodniczek w Polsce i w Europie. Z uwagi na niepełnosprawność (urodziła się bez prawego przedramienia) rywalizuje w zawodach zarówno z zawodniczkami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Natalia Partyka i niepełnosprawna zawodniczka z RPA Natalie du Toit są jedynymi olimpijkami, które wystąpiły podczas IO w Pekinie 2008 jak i paraolimpiady 2008, która odbyła się na tych samych obiektach wkrótce po zakończeniu igrzysk dla pełnosprawnych[1]. W styczniu 2009 otrzymała statuetkę „Championa” w 74. Plebiscycie „PS” i TVP na Sportowca Roku 2008.

* Miejsce w światowym rankingu ITTF: 108
* Styl gry: leworęczny, obustronny atak topspinowy, z nastawieniem na forhand blisko stołu

Osiągnięcia:

* Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w grze podwójnej w parze z Xu Jie w 2008
* 2-krotna Mistrzyni Olimpijska w grze pojedynczej w kategorii niepełnosprawnych w 2004 i w 2008
* 2-krotna srebrna medalistka paraolimpijska grze drużynowej z reprezentacją Polski w 2004 i w 2008
* Zakwalifikowanie się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008
* 2-krotna srebrna medalistka Mistrzostw Polski w grze pojedynczej z zawodniczkami pełnosprawnymi w 2007 i 2008
* Mistrzyni Polski w grze podwójnej w parze z Katarzyną Grzybowską z zawodniczkami pełnosprawnymi w 2008
* Mistrzyni Polski w grze pojedynczej w kategorii młodzieżowiec w 2008
* Mistrzyni Świata w grze pojedynczej w kategorii niepełnosprawnych w 2007
* Złota medalistka Mistrzostw Europy Kadetek w grze pojedynczej z zawodniczkami pełnosprawnymi w 2004