Warszawa Żoliborz Rotary Club

Honorowy gość Klubu Warszawa-Żoliborz

6 marca 2017

 

28 lutego 2017 mieliśmy zaszczyt gościć na klubowym spotkaniu Gubernatora Dystryktu 2331, Krzysztofa Kopycińskiego. Gubernator odwiedził nasz klub w ramach corocznych wizyt informacyjno-reprezentacyjnych. W spotkaniu uczestniczył również Przedstawiciel Gubernatora, Janusz Koziński, który jest wieloletnim członkiem klubu RC Warszawa.

Podczas spotkania Gubernator opowiedział o zadaniach, które realizuje podczas swojej kadencjii, poruszył również temat liczebności Rotarian w naszym Dystrykcie. Z danych przedstawionych przez Gubernatora wynika, że w Polsce jest aktualnie około 1800 Rotarian należących do 82 klubów. Gubernator nakreślił też jak wygląda liczebna sytuacja w krajach europejskich sąsiadujących z Polska i znajdujących się w regionie. Na Litwie jest 1600 Rotarian, ale patrząc na wielkość tego kraju, można stwierdzić, że procentowo jest więcej członków. W Bułgarii i Rumunii, jest odpowiednio 7 i 8 razy więcej członków niż w Polsce. W Niemczech jest 4000 Rotarian. Podczas spotkania pojawiły się pytania – czy Polska ma problem z frekwencją, czy trudno zachęcić nowych Rotarian i jak wielu Rotarian odchodzi z klubu. W Europie widać lekką tendencję spadkową – w ciągu ostatniego roku w Skandynawii z Rotary odeszło aż 8% członków, ale zaznaczyć trzeba, że w regionie jest ich 30 000. Gubernator zaznaczył, że, jeśli z roku na rok spadek będzie postępował w takim tempie, Rotary może niedługo mierzyć się z poważnymi brakami kadrowymi.

Po wystąpieniu Gubernatora, wystąpił gość spotkania, Pani Magdalena Borkowska reprezentująca Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pani Magdalena opowiedziała o różnicach między FAS (płodowy zespół alkoholowy) a FASD (spektrum zaburzeń wywołanych alkoholem). Przy okazji wystąpienia rozpoczęła się dyskusja na temat problemu picia kobiet w ciąży i braku wiedzy na temat szkodliwości nawet śladowych ilości alkoholu w trakcie ciąży. Po prezentacji Pani Magdaleny Borkowskiej Paweł Sadaj opowiedział o finansowaniu kampanii przeciwko FAS, oraz o głównych jej punktach – serii plakatów i billboardach, które będą częścią projektu w największych miastach Polski.

Przy okazji poruszenia tematu naszej akcji, Gubernator przypomniał o rejestrowaniu pomysłów w Rotary Club Central, gdyż z 82 klubów w naszym Dystrykcie, zaledwie jeden klub prężnie korzysta z portalu.

Na koniec spotkania Gubernator podsumował: „Obraz Polskiego Rotary jest niezwykle optymistyczny. Kluby przygotowują własne wyjątkowe projekty, a członkowie prowadzą ze sobą konstruktywne i merytoryczne dyskusje. Jestem dumny, że jestem Rotarianinem. Mam do czynienia z ludźmi, którzy są otwarci i starają się rozwiązywać problemy swoich społeczności. Warto być w Rotary. „