Gościliśmy Pana Michała Daszkowskiego z Integracyjnego Klubu Sportowego

13 listopada 2007

Pan Michał opowiedział nam o historii i tajnikach szermierki na wózkach.

Na spotkaniu gościliśmy Pana Michała Daszkowskiego z Integracyjnego Klubu Sportowego, który opowiedział nam o historii i tajnikach szermierki na wózkach.
Szermierka na wózkach jest uprawiana od lat sześćdziesiątych XX w. we Włoszech i Francji. Od 1996 roku można mówić o profesjonalizacji tego sportu.
Walka odbywa się w stałych odległościach między szermierzami, a trafienia liczone są od pasa w górę. Sprzet nie różni się od sprzętu sportowców pełnosprawnych. Walka trwa ok. 1,5 min. (dla porównania – ok. 9 min w przypadku sportowców pełnosprawnych).
Utworzenie w 1991 r. Integracyjnego Klubu Sportowego zapoczątkowało rozwój szermierki na wózkach w naszym kraju.
Klub ten jest jednym z trzech klubów działających w Warszawie i okolicach (pozostałe to klub KULAMI i klub działający w Konstancinie) oraz wiodącym klubem w Polsce, zrzeszającym największą liczbę osób uprawiających szermierkę na wózkach.
W 1999 r. Przyznano Polsce prawo organizowania mistrzostw Europy w szermierce na wózkach, w Warszawie w hotelu Mariott odbywają się cyklicznie prestiżowe zawody z cyklu Puchar Świata.

Na spotkaniu był obecny również Andrzej Cieślawski z Klubu Rotary City, który przekazał nam zaproszenia na choinkę rotariańską, która odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.00 w hotelu Sheraton.